Ünye’de Fındık Fiyatı

Ünye fındık fiyatları olarak bugün sizlere Ünye de fındık fiyatıile karşınızdayız. Söz konusu fındık fiyatları, üreticilerin beklediği tutara gelmediği gibi daha da aşağı sarktığını görüyoruz. Hali ile üreticiler ile ticaret borsası arasında anlaşmazlık söz konusu olmakta. Bu nedenle fındık üreticileri, ilçe geneli ünye fındık fiyatlarının değerinden oldukça rahatsız olmakta.

Ünye Fındık Fiyatları

Ünye de fındık fiyatı bugünlerde 8.75 ile 9.50 TL arasında değişmektedir. Geçen yılın istatistik bilgilerine bakıldığında aradaki fark tutarının 3 TL’ye kadar çıktığını görüyoruz. Yani zamanla fındık fiyatlarının daha da düşmeye orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Ünye fındık fiyatları hesaplama konusunda, ünye ticaret borsasının daha etkin bir rol almasını bekliyoruz. Bu yüzden önümüzdeki süreçlerde Ünye fındığı, diğer ilçe fındık fiyatları ile yarış içinde olmasını temenni etmekteyiz.

Fındık ihracat olarak ülkemizde istenilen seviyelerde olmadığını söyleyebiliriz. Genelde Rusya’ya yapılan fındıkların 3’te 1’nin özel olarak hazırlandığı ve ülke içindeki fiyattan daha yüksek fiyata ihracat edildiğini söyleyebiliriz. Hali ile üreticiler ile tüketiciler arasındaki farktan yararlanan kısım ise komisyoncular olmaktadır. Zira ürünleri ne kadar ucuz alırlarsa komisyoncuların daha fazla kazandığını söylemek yanlış olmaz!

Ünye de fındık fiyatları

Ünye Karadeniz bölgesinin önemli kentlerinden biri olmakla beraber, Karadeniz yöresinin fındık ihracatı ve ekonomisi içinde önemli bir konuma sahip. Bu yüzden fındık üreticileri, ünye fındık fiyatı konusunda hem kendileri için hem de ekonomi bölgesi açısından önemli derecede bir mevkiye sahiptir diyebiliriz.

Yazar Hakkında: FındıkTV
Benzer Yazılar
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Kosgeb kayıt