Fındık Maliyetini Nasıl Düşürebilirim?

Fındık işinde olup daha fazla para kazanmak isteyenler fındık maliyetini nasıl düşürebileceklerini önceden bilmeli ve buna göre bir proje hazırlamalıdır. Ancak nasıl ve hangi araçlar ile fındık maliyetini düşürebileceğini tam olarak bilmeyenler, az bir karla günü kurtarma peşindedir. Ama büyük oynayanlar daha fazla kar elde ederek makineli tarıma geçmeleri dahilinde büyük bir kar politikası sayesinde yılı çok karlı kapatabilir.

Fındığın Maliyeti Ne Kadar?

Maliyeti çıkarmadan önce fındık fiyatlarına bakıldığında kilogramın 8,5 TL ye kadar düştüğünü görüyoruz. Hali ile üreticiler acaba kar mı elde edeceğim yoksa yine zarara mı çalışıyorum diye dert yanabilir. Fındığın maliyetine etki eden faktörlere bakıldığında;

  • Budama masrafları
  • Gübre paraları
  • Belleme
  • Teraslama
  • Zirai ilaçlama
  • Hasat zamanı yapılan masraflar
  • Pazarlama masrafları

İşte yukarıdakileri çıkardığımızda elinizde o kadar da fazla paranın yani karın kalmadığını görüyoruz. Burada fındık fiyatları ne yazık ki beklentileri karşılamıyor.

Fındık Maliyetini Nasıl Düşürebilirim?

Bildiğiniz gibi fındık ile para kazanmanın altın kuralı fındık maliyetini düşürmek! Bunlardan ilki ise damla sulama sistemini kurmak. Bu sistem sayesinde su maliyetinden fazlası ile kurtulmak mümkün. Bu sayede fındıkta hem veriyor artıyor hem de kaliteli bir ürün ortaya çıkıyor. Damla sulama sistemi şuanda Karadeniz Bölgemizin çoğu yerinde kullanılmaya başlandı.

Maliyetlerini düşürmek için çalışmalara şimdiden başlayan üreticiler, fındık borsasındaki fiyat dalgalanmalarından en az etkilenmek için bu tür çalışmanın önemi giderek artmakta. Özellikle fındık bahçelerinde verim ve kalitenin artmasına bağlı olarak fiyatların daha da yukarı çıkabileceği gündemde. Özellikle fındık dallarında azaltılması olan bahçelerde masrafların az olduğunu fark ediyoruz. Zira dal sayısı ne kadar çok olursa fındık hasat süresi ve işçilik maliyeti aynı şekilde artmasına vesile olmakta.

Yazar Hakkında: FındıkTV
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Kosgeb kayıt