Fındık İhracatına 2018 Yılında Hız Verilecek!

Fındık fiyatlarının iç pazardaki düşüşü devam ederken, sevindirici haberlerde gelmeye başladı. Bunlardan biri de 2018 yılında fındık ihracatına hız verilmesi. Zira yapılacak olan ihracatlar ile fındık fiyatlarında artışın yaşanması bekleniyor. Konu hakkında gelen açıklamalar olumlu yönde olurken, önümüzdeki günlerde fındık fiyatları il ve ilçelerde artması beklenmekte.

Fındık Fiyatları Ne Zaman Artacak?

TMO (Toprak mahsulleri ofisi) alacağı kararların bunda pozitif etkiye vesile olacağı belirtiliyor. Zira TMO iç piyasaya fındık satışını gerçekleştirirse fındık fiyatları düşme eğilimine girebilir. Ancak bakanlığın devreye girmesinin ardından 2018 yılında TMO fındıkları iç piyasaya satmama kararı aldı. Bu nedenle yapılacak olan ihracatın fındık fiyatları olarak artışa hızla geçeceği söz konusu.

Ekonomistlerin de devreye girmesinin ardından ülke genelinde fındık fiyatlarının artması için devletin bir takım önlemler aldığı biliniyordu. Ancak yaşanan ticaret borsasındaki haksızlıklar nedeni ile fındık fiyatlarının ne zaman artacağa merak konusu idi. TMO’nun alacağı fındığı 2018 yılında iç piyasaya kesin olarak satmaması gündemde. Bu nedenle bu gibi yaptırımların olması sonucuna bağlı olarak fındık fiyatlarının artmasına neden olacağı belirtiliyor.

Bildiğiniz gibi son 2 yıldır fındık fiyatları güncel olarak düşme eğiliminde olup, özellikle ordu fındık fiyatları ve Kastamonu fındık fiyatları dip yapmış durumunda. Fındık kilosunun fiyatı son 2 yıldır düşmeye neden olan sorunlardan biri de iç pazarın tüketiminin az olması ve bakanlığın ticaret borsasında yetersiz kalması olarak gösteriliyor. Ak parti ordu milletvekilinin sözlerine bakıldığında Metin Gündoğdu, özel sektörde bazı kesimlerin TMO’nun aldığı fındığı belli bir süre sonra ucuz fiyatla iç piyasaya satmasını beklediğine dikkat çekerek, “Şimdi birileri bekliyor. TMO nasıl olsa fındığı 10 liradan alıyor. Belli bir süre sonra 7-8 liradan satışa çıkarır diye düşünüyor. Hiç kimse boşuna heveslenmesin. TMO aldığı fındığı iç piyasaya satmayacak. Bugüne kadar ihracatı hep özel firmalar yaptı. Kesin bir karar değil ama yaptığımız görüşmeler sonunda belli bir noktaya geldik. TMO’nun aldığı fındık ya TMO ya da Fiskobirlik üzerinden dış piyasaya ihraç edilecek. Tekeli ortadan kaldırmanın tek yolu budur” açıklamasında bulundu.

Yazar Hakkında: FındıkTV
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Kosgeb kayıt