Fındık Fiyatlarında Dip Görünmeye Devam Ediyor!

Fındık fiyatlarının 9 – 9.5 TL arasına kadar düşmesi, fındık fiyatının daha ne kadar dip yapacağı üreticiler tarafından endişeli bir şekilde takip edilmekte. Zira yeşil fındık olarak tabir edilen fındık hasat zamanı kurumaya ve son aşamada ayıklanması da işin içine girildiğinde, üreticilerin beklediği fiyatları görmemesi fındıkta beklenilen ilgiyi giderek azaltmakla beraber, fındık fiyatlarının da yükselmediğini göstermekte.

Fındık fiyatı ne kadar oldu?

Fındık fiyatları ağustos ayı için fiyatların 8,5 / 9,5 TL arasında değiştiği görülüyor. Bakanlık ve milletvekilleri her ne kadar da üzerinde dursalar da, fındık fiyatlarını ne yazık ki yukarı çıkaramadıklarını fark etmekte. Bunun nedenleri araştırılmaya dursun asıl etkenin dış ihracatın beklenildiği seviyede olmaması. Bunun ayrı nedeni de Rusya ambargosunun aktif olarak bazı ürünlerde devam etmesidir. Çalışmaların istenilen seviyeye gitmemesi nedeni ile fındık fiyatlarının daha da düşmeye meğilli olduğu görülmekte. Ancak önümüzdeki aylarda fındık ihracatının farklı ülkelere yapılması beklenmekte.

Orta Asya’ya yapılacak olan yeni ihracatlar ile fındık fiyatlarının yeniden 13 TL seviyelerine gelmesi beklenmektedir. Özellikle Bangladeş dahil Hindistan, Pakistan, Tayland ve Malezya başı çeken ülkeler olacak. Bu nedenle fındık fiyatlarının Türkiye pazarındaki değeri hızla artabilir.

Fındık bahçelerinde ise ülkemizde kuraklık hakim olsa da, damla sulama sistemi sayesinde hem maliyet azalıyor hem de fındık kalitesi sulama sayesinde artış gösteriyor. Bu nedenle fındık sulama konusunda damla sulama sistemine geçilmesi her birey tarafından önerilmektedir.

Fındık fiyatlarındaki önemli düşüşün asıl etkenlerinden bir tanesi de tüccarların ucuz fiyat üzerinden talep alması. Hali ile fiyatların dip olması, fındık üreticilerini farklı alanlara yönelmesine teşvik etmekte. Konu hakkında çok yakında bakanlığında devreye girmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında: FındıkTV
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Kosgeb kayıt