Fındık Destekleme Başvuruları 2018

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılında da fındık destekleme vereceğini resmi olarak açıkladı. Söz konusu bu desteklerden en önemlisi fındık üreticilerin ekonomik kulvarında desteklemesi. Söz konusu resmi metinlere baktığımızda Resmi Gazetede 18/09/2017 tarihli ( Tebliğ No:2017/39 ) nolu tebliğ ile Organik Tarım Desteklemesi, Küçük Aile İşletmesi Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Toprak Analizi Desteği, Fındık Alan Bazlı Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanım ve Tohum Üretimi gibi önem derecesi yüksek ve fındık üreticileri kapsadığını da belirtelim.

Fındık Destekleme Başvuruları

Öncelikle ÇKS sistemine üyelik kaydınızın olması veya kaydınız var ise yeniden 2018 yılı için güncellemeniz gerekiyor. Yukarıdaki resmi yazının yayımlanmasının ardından bir çok destekleme başvuruları yer almakla beraber onlarında başvurularının başladığını söyleyebiliriz. Özellikle sertifikalı fidan kullanımı, sertifikalı tohum üretimi, organik tarıma ait başvurular da yapılması gerekiyor.

Desteklemelerden yararlanmak için il ve ilçelerde bulunan kosgeb dahil fındık ticaret borsalarına başvuruda bulunarak konu hakkında bilgiler alabilirsiniz. Başvuruda bulunan şahsın bizzat kendisinin gitmesi gerekiyor giderken yanlarında TC kimlik kartı veya ehliyetlerini götürmeleri esas alınmakta. Dönüm başına verilecek tutar 170 TL olup bu ücret 1 dönüme karşılık gelmektedir. Araziniz ne kadar fazla ise bu ücret aynı oranda artmaktadır.

Söz konusu fındık destekleme programı için Karadeniz bölgesi dahil yurdun çoğu bölgelerinde de destekleme başvuruları alınmakta. Yani Karadeniz bölgesinde yer almayan iller de bu desteklemelerden yararlanabilir. Devletin ısrarla üzerinde durduğu kilit noktalardan biri olan üretim konusuna yoğun ilgi duyduğu ve bu nedenle desteklemeler konusunda hemen herkese onay verdiği de gelen bilgiler arasında.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: FındıkTV
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Kosgeb kayıt